ÖZYAŞAR GRUP ŞİRKETLERİNİN TARİHÇESİ

Özyaşar Tel ve Galvanizleme San. A.Ş. yaklaşık 280 çalışanı ve yıllık 70.000.000 USD cirosuyla Türkiye’nin ikinci 500 sanayi kuruluşu ve ilk 1.000 ihracatçı firması arasında yer almaktadır. Üstlendiği sosyal sorumluluk ve çevre duyarlılık politikaları ile tanınmaktadır ve bu konularda resmi makamlarca birçok kez ödüllendirilmiştir. Dünya standartlarında üretim yapan ve bu üretiminin yaklaşık %65’ini başta Avrupa, Ortadoğu ve Amerika olmak üzere 46 farklı ülkeye ihraç eden, sektöründe Türkiye’nin öncü ve en büyük sanayi kuruluşu olan Özyaşar Tel ve Galvanizleme Sanayii’nin hikayesi şu anki Onursal Başkanı Sayın Ahmet Çokyaşar’ın 1938 yılında doğduğu Malatya’dan 1952 yılında Adana’ya gelmesi ile başlamıştır.

Henüz 14 yaşında Adana’ya yerleşen Ahmet Çokyaşar Bey, iş hayatına tezgahtarlık yaparak başladı. 1953 yılında kariyerindeki ilk girişimcilik hareketini yaparak dayısı ile birlikte Adana’da Korkusuz Kollektif adıyla manifatura ve bakkaliye üzerine bir şirket kurdu. 1963 yılında toptan nalburiye, hırdavat sektörüne odaklanan şirkete, kardeşi Mehmet Çokyaşar Bey katıldı ve şirket o günkü adıyla Tahtakale olarak bilinen dönemin ticaretinin döndüğü Eminönü – İstanbul’da büyüdü. Nalburiye dükkanını 1984 yılında büyüterek Zeytinburnu – İstanbul’a taşırken ortaklarından da ayrıldı ve kardeşi Mehmet Çokyaşar Bey ile hızlı adımlarla yürümeye devam etti.

İlk sanayi atılımına ise 1969 yılında İstanbul’da kurduğu Birlik Alüminyum Şirketi ile başladı. 1972 yılında Birlik Alüminyum’daki hisselerini ortağına devrederek ayrıldı ve bugün Özyaşar Tel ve Galvanizleme Şirketi’nin temeli olan Doğu Madeni Eşya ve Çivi Fabrikası’nı satın aldı. O yıllarda sadece aylık 250 ton çivi ve tavlı tel ile 300 ton kadar elektro galvanizli tel üreten tesis, 1986 yılında şu an mevcutta bulunan Silivri – İstanbul’daki tesislerine taşındı.  O dönemde 8.000 metrekare alan üzerinde kurulan tesis bugün %50’si kapalı olmak üzere toplam 60.000 metrekare alan üzerinde faaliyetlerini sürdürmektedir.

1973 yılında Özyaşar Kollektif Şirketi unvanını alan Doğu Madeni Eşya ve Çivi Fabrikası 1992 yılında Ahmet Bey’in oğullarının da hissedar olarak katılması ile Özyaşar Tel ve Galvanizleme San. A.Ş. unvanını aldı.

1987 yılında kurduğu ilk tesisle Türkiye’de sıcak daldırma galvanizli tel üretiminin öncülüğünü yapan Özyaşar Tel ve Galvanizleme San. A.Ş., 1994 yılında ikinci tel galvanizleme tesisini kurarak o dönemde Türkiye’deki galvanizli tel üretiminin yaklaşık %70’ine sahip oldu. 2003 yılında kurduğu üçüncü tel galvanizleme tesisi ile kablo sektörü için zırhlama teli ve farklı sektörler için ince çaplı galvanizli tel üretimine, 2013 yılında kurduğu dördüncü tel galvanizleme tesisi ile yüksek karbonlu patentli üretimine başladı. Böylece sıcak daldırma galvanizli tel alanında hem ürün çeşitliliği, hem kurulu kapasite hem de kalite anlamında sadece Türkiye ve Avrupa’da değil, dünyada da sayılı tel üreticileri arasına girdi.

Özyaşar, 2008 yılında İzmit Çelik Tel ve Halat Firması’nı satın alarak unvanını Çokyaşar Halat ve Tel San. olarak değiştirdi. Üretim tesisini, yaptığı ilave yatırımlar ile 2009 yılında Düzce’ye taşıyarak yüksek karbonlu ve patentli tel üretimi ile halat üretimi konularında da profesyonelleşmeye devam etti ve ürün çeşitliliğini daha da arttırdı. Mevcut durumda yıllık 12.000 ton yüksek karbonlu yaylık ve sulu tel çekme, 6.000 ton halat örme kapasitesine sahip tesis halat ve yüksek karbonlu tel  alanlarında ülkemizin sayılı kuruluşlarındandır (www.cokyasarhalat.com).

Yukarı