Merhaba ben Coozy,Size nasıl yardımcı olabilirim ?

Düşük karbonlu çeliklerde haddelenmiş çelik tellerin tekrar işleme alınarak çekilmesine soğuk çekme denir. Soğuk çekme işleminde daha iyi dayanıklılık, mukavemet, esneklik ve pürüzsüz dış yüzey elde etmek hedeflenir. Soğuk çekme tel, uygun işlem ya da soğuk çekme sertleştirmesinin ardından yüksek mukavemet ve sertliğe, yüksek elastik limit ve yorulma sınırına sahiptir. 

Soğuk Çekme Çelik Tel Nedir?

Soğuk çekme işlemi, düşük ve yüksek karbonlu çeliklere uygulanabilir. Soğuk çekme işleminde istenilen tel çapına göre, müşterinin mukavemet ihtiyacına göre özel hesaplamalarla hadde serileri belirlenir ve uygun hızlarda soğuk tel çekme işlemi gerçekleştirilir. Soğuk çekilmiş çelik, oda sıcaklığında işlenir. Soğuk çekme işleminde sıcak haddelemeye göre oldukça iyileştirilmiş bir yüzey kalitesi elde edilir. Malzemenin sertliği, akma ve çekme dayanımı artar. Sertlik artarken, süneklik de azalır. Isıl işlem yapılmadan yüzeyde istenen sertlik elde edilebilmektedir.

Soğuk Çekilmiş Tel Nedir?
Paylaş

Soğuk Çekilmiş Telin Avantajları

  • Artırılmış mekanik özellikler, yüksek akma mukavemetleri, çekme mukavemeti ve sertlik sağlar.
  • İyileştirilmiş yüzey işlemi. Yüzey işlemeyi azaltır ve kaliteyi artırır.
  • Daha yüksek işleme hızına izin verir.
  • Üstün şekillendirilebirlik ile küreselleşmeye daha hızlı cevap verir.
  • Soğuk çekilmiş çelik tel, sıcak haddelenmiş çelikten daha iyi bir yüzey kalitesine sahiptir.
  • Soğuk çekilmiş tel, istenilen çap aralığında üretilebilmektedir.

Soğuk Çekilmiş Tel Kullanım Alanları

Soğuk çekilmiş teller, düşük ya da yüksek karbon içeriği ile başlıca çivi, tel, hasır, çit üretimi ya da plastik ve çinko kaplama gibi alanlarda kullanılmaktadır. Soğuk çekilmiş tel, inşaat sektöründen yapı malzemelerine, tekstilden tarım ve hayvancılık sektörüne kadar pek çok alanda karşımıza çıkmaktadır.

Soğuk çekilmiş tel ürünleri endüstriyel ve ticari ortamlarda çeşitli uygulamalara sahiptir. Otomotiv, endüstriyel ve tüketici endüstrisinde kullanılan aletlerde soğuk çekilmiş tel bulunur.

Soğuk çekilmiş çelik tel, çivi, hasır, ızgara üretiminde kullanılmasının yanı sıra, otomotiv endüstrisinin kullandığı pek çok küçük parça için malzeme sağlar. Bu malzemeler; tutma halkaları, fren yayları ve egzoz kepçeleridir.

Tarım endüstrisinde de kullanılan soğuk çekilmiş tel güç yayları, kablolar, kama telleri, yapısal bileşenler, bağlantı elemanları, el aletleri, burgu telleri ve tırmık dişlerinde yer alır. Soğuk çekilmiş tel ayrıca ızgara, raflar ve pencere panjurları için eğim çubukları gibi farklı alanlarda kullanılabilir.

Galvanizli Tel Kullanımının Avantajları AB Yeşil Mutabakatı İçerisinde Karbon Salınımı Çalışmaları Zırh Teli Nedir? Kullanım Alanları Nelerdir?